2 روش موثر برای شناخت مشتریان هدف

2 روش موثر برای شناسایی و تمرکز روی مشتریان هدف

۱ – به جای اینکه به فکر فروش به مخاطبان خود باشید، به فکر کمک به آنها باشید.

در کسب و کار، به جای اینکه تمرکز خود را روی فروش و کسب درآمد از مخاطبان بگذارید، روی این موضوع وقت صرف کنید که چگونه می توانید به مخاطب خود کمک کنید.

مثلا اگر در حوزه فروش لباس نوزاد فعالیت می کنید، به جای اینکه دائما به دنبال فروش محصولات باشید، به والدین مشاوره خرید بدهید تا آنها بتوانند بهترین و مناسب ترین لباسها را برای فرزندشان خریداری کنند.

در طول مدتی که با صاحبان کسب و کارهای اینترنتی کار می‌کنم، متوجه شده‌ام که بعضی از مدیران کسب و کارها، به دنبال فروش محصولات و خدمات خود به «همه» هستند.

اما باید بدانید که با انتخاب طیف گسترده ای از مخاطبان، در فروش محصولات خود باید محصولات مناسب برای گروه های مختلف را تهیه کنید و تمام مشتریانتان را راضی نگه دارید.

اما با انتخاب یک نیچ (گروه) عالی در میان مخاطبانتان، می‌توانید فروش بیشتری داشته باشید و تمرکز خود را روی یک گروه پرسود نگه دارید.

برای انتخاب نیچ کسب و کار خود، می‌توانید گروهی را انتخاب کنید که تجربه های مشترکی دارند یا اهداف آنها به هم شباهت دارد.

به عنوان مثال، کسب و کارهای فروش بیمه عمر را در نظر بگیرید.

مخاطبان پیج فروش بیمه، بر اساس گروه سنی آنها انتخاب نمی‌شود؛ بلکه بر اساس ذهنیت آنها انتخاب خواهد شد.

نیچ یک کسب و کار فروش بیمه عمر، افرادی هستند که می خواهند از جان و مالشان مراقبت کنند و انسانهای محتاطی هستند.

مثال دیگری را برای شما توضیح خواهم داد.

▫️اگر پیج شما در زمینه فروش آنلاین گل است، نیچ شما افرادی خواهند بود که قصد دارند زندگیشان را با وجود گل و گیاه، شاداب تر کنند.

یعنی نیچ شما افرادی با هدف مشترک و مشخص است.

زمانی که مخاطبان خود را به صورت خاص و نیچ شده انتخاب می‌کنید، بهتر می‌توانید برای تولید محصولات و خدمات کسب و کار خود تصمیم گیری کنید و تمام نیازهای مخاطبان خود را برطرف کنید.

البته اگر نیچ شما چند دسته مجزا را شامل می‌شود، باید حواستان را به تمام دسته های مخاطبان خود جمع کنید و نیازهای آنها را برطرف کنید.

مثلا اگر کسب و کار شما مربوط به فروش لوازم آرایشی است، مخاطبان زیادی دارید: افرادی که فقط به دنبال محصولات مراقبت از پوست و مو هستند، افرادی که می خواهند از لوازم آرایشی گیاهی استفاده کنند، کسانی که می خواهند فقط لوازم آرایشی برای عروس بخرند و… .

خب شما باید تمام محصولات مورد نیاز برای هر نیچ را تهیه کرده و نیازهای آنها را برطرف کنید.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که شما باید مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید و برای رفع نیازهای آنها برنامه ریزی کنید.

▫️برای شناخت مخاطبان هدف، توصیه می‌کنم که کتاب «تست مامان» را مطالعه کنند. این کتاب هم به صورت چاپی و هم به صورت الکترونیکی در ایران چاپ شده است و شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن های کتابراه، فیدیبو، طاقچه و… آن را مطالعه کنید.

۲ – به جای تمرکز روی افراد بیشتر، روی مخاطبان باکیفیت تر تمرکز کنید.

اگر وب سایت شما عده زیادی مخاطب داشته باشد یا پیج اینستاگرام شما تعداد زیادی فالوور داشته باشد؛ اما با آنها تعامل نداشته باشید، نتیجه خوبی از فعالیت خود نخواهید گرفت.

در حین کسب و کار خود، دائما این سوال را از خود بپرسید:

«چطور می توانم مخاطبانی پیدا کنم که علاقه مند به شنیدن پیام بازاریابی ما باشند و از محصولات و خدمات ما استقبال کنند؟»

خوب است که در لیست ایمیل شما، تعداد زیادی ایمیل وجود داشته باشد؛ اما این موضوع، دلیل قطعی موفقیت کسب و کار شما نخواهد بود!

اگر تنها به دنبال جذب فالوور باشید، افرادی را پیدا می‌کنید که مخاطب با کیفیت شما نیستند؛ یعنی کمترین علاقه و توجه را به کسب و کار شما دارند و این موضوع یعنی شما در کسب و کار خود، یک برند متمایز و اثرگذار نیستید یا قبیله سازی نکرده‌اید!

یک قبیله مجموعه‌ای از افراد هستند که نسبت به هدف مشترکشان، اشتیاق سوزان دارند و با رهبر قبیله خود تعامل دارند.

اگر شما به دنبال افراد بروید، تعداد زیادی از افراد را بدون توجه به هدف، شخصیت و علائق آنها به دور خود جمع می‌کنید که از آنها اشتیاق و واکنش زیادی مشاهده نخواهید کرد.

اما اگر افراد درست را به سمت خود بکشانید، می‌بینید که آنها مشتاقانه، کارهای شما را دنبال خواهند کرد و نسبت به کسب و کار شما، بازخوردهای خوبی می‌دهند.

برای پیدا کردن قبیله مخصوص خود، اجازه دهید افراد، با اراده خود به سراغ شما بیایند و عضو قبیله شما شوند؛ زیرا در این صورت، برای دریافت محتوای شما و استفاده از محصولات و خدمات شما، اشتیاق بیشتری دارند و زمان و توجه خود را به شما اختصاص خواهند داد.

با جذب افراد علاقه مند، نتیجه بهتری نیز از کارتان می گیرید.

 

امتیاز خود را ثبت کنید post

2 پاسخ به "2 روش موثر برای شناخت مشتریان هدف"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره من

من نغمه خسروی هستم…!

معلم و مشاور فروش نوین

با 20 سال تخصص

در آموزش و مشاوره کسب و کار

اطلاعات تماس

شماره همراه من: ۰۹۱۲۰۴۴۶۸۹۵

 

 

در خبرنامه ما عضو شوید

    طراحی سایت توسط نیاک وب [elfsight_whatsapp_chat id="2"]